Plugins - Yoast Duplicate Post - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (113 entries)

en: Added
cs_CZ: Přidáno

en: Removed
cs_CZ: Odstraněno

en: An error occurred while deleting the Rewrite & Republish copy.
cs_CZ: Během mazání přepsat & znovu zveřejnit došlo k chybě.

note: Description of the plugin
en: The go-to tool for cloning posts and pages, including the powerful Rewrite & Republish feature.
cs_CZ: Nástroj pro kopírování příspěvků a stránek, včetně mocné funkce přepsat & znovu zveřejnit.

note: translators: 1: The page title with a link to the frontend page, 2: The scheduled date and time.
en: This rewritten page %1$s is now scheduled to replace the original page. It will be published on %2$s.
cs_CZ: Tato přepsaná stránka %1$s je nyní naplánovaná k nahrazení původní stránky. Bude zveřejněna %2$s.

note: translators: 1: The post title with a link to the frontend page, 2: The scheduled date and time.
en: This rewritten post %1$s is now scheduled to replace the original post. It will be published on %2$s.
cs_CZ: Tento přepsaný příspěvek %1$s je nyní naplánovaný k nahrazení původního příspěvku. Bude zveřejněn %2$s.

en: Schedule republish
cs_CZ: Naplánovat nové zveřejnění

note: translators: %s: Date on which the post is to be republished.
en: Republish on: %s
cs_CZ: Znovu zveřejnit: %s

en: Compare
cs_CZ: Porovnat

en: Do you want to compare your changes with the original version before merging? Please save any changes first.
cs_CZ: Chcete před sloučením porovnat své změny s původní verzí? Nejdřív prosím uložte své změny.

note: translators: %s: Original item link (to view or edit) or title.
en: Rewrite & Republish of %s
cs_CZ: Přepsat & znovu zveřejnit %s

[ctx: verb]
en: Rewrite & Republish
cs_CZ: Přepsat & znovu zveřejnit

note: translators: %s: Post title.
en: Rewrite & Republish &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Přepsat & znovu zveřejnit &#8220;%s&#8221;

en: Show these links
cs_CZ: Zobrazit tyto odkazy

en: Warning: users will be able to copy, rewrite and republish all posts, even those of other users.
cs_CZ: Upozornění: uživatelé budou moci zkopírovat, přepsat a znovu zveřejnit všechny příspěvky, včetně příspěvků jiných uživatelů.

en: Rewrite & Republish
cs_CZ: Přepsat & znovu zveřejnit

en: In a metabox in the Edit screen
cs_CZ: V metaboxu na obrazovce upravit

en: Post format
cs_CZ: Formát příspěvku

en: The original post has been edited in the meantime. If you click "Republish", this rewritten post will replace the original post.
cs_CZ: Původní příspěvek byl v mezičase editován. Pokud kliknete na „Znovu zveřejnit“, tento přepsaný příspěvek nahradí původní příspěvek.

note: translators: %s: Number of posts copied.
en: %s post duplicated. You can now start rewriting your post in the duplicate of the original post. Once you choose to republish it your changes will be merged back into the original post. | %s posts duplicated. You can now start rewriting your posts in the duplicates of the original posts. Once you choose to republish them your changes will be merged back into the original post.
cs_CZ[0]: %s příspěvek je zkopírován. Nyní můžete začít upravovat obsah v kopii původního příspěvku. Jakmile si vyberete nové zveřejnění, vaše změny se sloučí s původním příspěvkem.
cs_CZ[1]: %s příspěvky jsou zkopírovány. Nyní můžete začít upravovat obsah v kopiích původních příspěvků. Jakmile si vyberete nové zveřejnění, vaše změny se sloučí s původním příspěvkem.
cs_CZ[2]: %s příspěvků je zkopírováno. Nyní můžete začít upravovat obsah v kopiích původních příspěvků. Jakmile si vyberete nové zveřejnění, vaše změny se sloučí s původním příspěvkem.

en: Your original post has been replaced with the rewritten post. You are now viewing the (rewritten) original post.
cs_CZ: Váš původní příspěvek byl nahrazen přepsaným příspěvkem. Nyní si prohlížíte (přepsaný) původní příspěvek.

note: translators: %1$s: scheduled date of the copy, %2$s: scheduled time of the copy.
en: A duplicate of this post was made, which is scheduled to replace this post on %1$s at %2$s.
cs_CZ: Byla vytvořena kopie tohoto příspěvku, která je naplánovaná, že nahradí tento příspěvek %1$s v %2$s.

en: A duplicate of this post was made. Please note that any changes you make to this post will be replaced when the duplicated version is republished.
cs_CZ: Byla vytvořena kopie tohoto příspěvku. Všechny změny, které uděláte v tomto příspěvku, budou zrušeny, jakmile bude zveřejněna zkopírovaná verze.

en: You can only make one Rewrite & Republish duplicate at a time, and a duplicate of this post already exists in the trash. Permanently delete it if you want to make a new duplicate.
cs_CZ: Můžete mít pouze jednu kopii přepsat & znovu zveřejnit a kopie tohoto příspěvku už existuje v koši. Pokud chcete vytvořit novou kopii, vymažte kopii v koši.

en: You can now start rewriting your post in this duplicate of the original post. If you click "Republish", this rewritten post will replace the original post.
cs_CZ: Nyní můžete začít upravovat příspěvek v této kopii původního příspěvku. Jakmile kliknete na „Znovu zveřejnit“, tento přepsaný příspěvek nahradí původní příspěvek.

en: You can now start rewriting your post in this duplicate of the original post. If you click "Republish", your changes will be merged into the original post and you’ll be redirected there.
cs_CZ: Nyní můžete začít upravovat příspěvek v této kopii původního příspěvku. Jakmile kliknete na „Znovu zveřejnit“, vaše změny se sloučí s původním příspěvkem a budete do něj přesměrováni.

en: An error occurred while republishing the post.
cs_CZ: Během nového zveřejnění příspěvku došlo k chybě.

en: Republish
cs_CZ: Znovu zveřejnit

en: You cannot create a copy for Rewrite & Republish if the original is not published or if it already has a copy.
cs_CZ: Nemůžete vytvořit kopii přepsat & znovu, pokud originál není zveřejněný nebo pokud už má kopii.

en: Copy creation failed, could not create a copy.
cs_CZ: Kopírování selhalo, nepodařilo se vytvořit kopii.

en: You cannot create a copy of a post which is intended for Rewrite & Republish.
cs_CZ: Nemůžete vytvořit kopii příspěvku, která je určená pro Přepsat & Znovu zveřejnit.

en: &larr; Return to editor
cs_CZ: &larr; Vrátit se do editoru

note: translators: %s: original item link (to view or edit) or title.
en: Compare changes of duplicated post with the original (&#8220;%s&#8221;)
cs_CZ: Porovnat změny zkopírovaného příspěvku s originálem  (&#8220;%s&#8221;)

en: Changes overview failed, could not find original post.
cs_CZ: Přehled změn selhal, nepodařilo se najít původní příspěvek.

note: translators: %s: post ID.
en: Changes overview failed, could not find post with ID %s.
cs_CZ: Přehled změn selhal, nepodařilo se najít příspěvek s ID %s.

en: No post has been supplied!
cs_CZ: Nebyl dodán žádný příspěvek!

en: You aren't allowed to duplicate this post
cs_CZ: Nemáte povolení zkopírovat tento příspěvek.

en: Subscribe
cs_CZ: Zapsat se

note: translators: 1: Code start tag, 2: Code closing tag, 3: Link start tag to the template tag documentation, 4: Link closing tag.
en: You can also use the template tag %1$sduplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id )%2$s. %3$sMore info on the template tag%4$s.
cs_CZ: Můžete také použít štítek šablony %1$sduplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id )%2$s. %3$sVíce informací o štítku šablony%4$s.

note: translators: %s: Post title.
en: New draft of &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Nová verze &#8220;%s&#8221;

[ctx: verb]
en: Clone
cs_CZ: Duplikovat

note: translators: %s: post title
en: The original item this was copied from is: <span class="duplicate_post_original_item_title_span">%s</span>
cs_CZ: Původní položka, ze které to bylo zkopírováno, je: <span class="duplicate_post_original_item_title_span">%s</span>

en: The original item this was copied from is: <span class="duplicate_post_original_item_title_span"></span>
cs_CZ: Původní položka, ze které to bylo zkopírováno, je:  <span class="duplicate_post_original_item_title_span"></span>

en: Delete reference to original item.
cs_CZ: Smazat odkaz na původní položku.

en: Email address
cs_CZ: E-mailová adresa

note: translators: 1: Yoast
en: If you want to stay up to date about all the exciting developments around Duplicate Post, subscribe to the %1$s newsletter!
cs_CZ: Pokud chcete být informováni o všem vzrušujícím dění okolo Duplicate Post, odebírejte newsletter  %1$s!

note: Plugin Name of the plugin
en: Yoast Duplicate Post
cs_CZ: Yoast Duplicate Post (Zkopírovat příspěvek)

note: translators: %s: Post title.
en: Clone &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Duplikovat &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: Original item link (to view or edit) or title.
en: Original: %s
cs_CZ: Originál: %s

en: Original item
cs_CZ: Původní položka

en: After the title in the Post list
cs_CZ: Za názvem v seznamu příspěvků

en: You'll also be able to delete the reference to the original item with a checkbox in Quick Edit
cs_CZ: Budete také moci smazat odkaz k původní položce pomocí checkboxu v rychlých úpravách

en: In a column in the Post list
cs_CZ: Ve sloupci v přehledu příspěvků

en: You'll also be able to delete the reference to the original item with a checkbox
cs_CZ: Budete také moci smazat odkaz k původní položce pomocí checkboxu

en: Show original item:
cs_CZ: Zobrazit původní položku:

en: Settings sections
cs_CZ: Sekce nastavení

en: Settings for Duplicate Post
cs_CZ: Nastavení pro Duplicate Post (Zkopírovat příspěvek)

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Zobrazit &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Ukázat v náhledu &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Upravit &#8220;%s&#8221;

en: Current user is not allowed to copy posts.
cs_CZ: Aktuální uživatel nemá oprávnění kopírovat posty.

en: you probably want this unchecked, unless you have very special requirements
cs_CZ: toto chcete mít pravděpodobně vypnuté, pokud však nemáte velmi speciální požadavky

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Bulk Actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: You can use * to match zero or more alphanumeric characters or underscores: e.g. field*
cs_CZ: Můžete použít * pro nulové nebo více alfanumerických znaků nebo podtržítka: např. pole

en: Menu order
cs_CZ: Aktuální pořadí

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Featured Image
cs_CZ: Náhledový obrázek

note: translators: %s: Number of posts copied.
en: %s item copied. | %s items copied.
cs_CZ[0]: %s položka byla zkopírována.
cs_CZ[1]: %s položky byly zkopírovány.
cs_CZ[2]: %s položek bylo zkopírováno.

en: Whether the links are displayed for custom post types registered by themes or plugins depends on their use of standard WordPress UI elements.
cs_CZ: Zda jsou odkazy zobrazeny pro vlastní typy příspěvků registrovaných šablonami, nebo jestli pluginy závisí na jejich použití běžných prvků uživatelského rozhraní WordPressu

en: Select the post types you want the plugin to be enabled for.
cs_CZ: Vyberte typy příspěvků pro které chcete mít plugin aktivní

en: Enable for these post types
cs_CZ: Povolit pro tyto typy příspěvků

en: Passwords and contents of password-protected posts may become visible to undesired users and visitors.
cs_CZ: Neoprávnění uživatelé a návštěvníci budou moci vidět hesla a obsahy příspěvků chráněných heslem.

en: Show/hide private taxonomies
cs_CZ: Zobrazit/skrýt soukromé taxonomie

en: Add this number to the original menu order (blank or zero to retain the value)
cs_CZ: Přidejte toto číslo k původnímu pořadí menu (prázdné nebo nula pro zachování hodnoty)

en: Increase menu order by
cs_CZ: Zvýšit pořadí menu o

en: except pingbacks and trackbacks
cs_CZ: kromě pingbacků a trackbacků

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Children
cs_CZ: Potomek

en: Attachments
cs_CZ: Přílohy

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Excerpt
cs_CZ: Stručný obsah

en: Slug
cs_CZ: Název v URL

en: Status
cs_CZ: Aktualita

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Title
cs_CZ: Název

en: Post/page elements to copy
cs_CZ: Části příspěvků/stránek, které
    se budou kopírovat

en: Display
cs_CZ: Zobrazení

en: Permissions
cs_CZ: Oprávnění

en: What to copy
cs_CZ: Co kopírovat

en: Copy features for this post type are not enabled in options page
cs_CZ: Kopírování toho typu příspěvku není povoleno v nastavení

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Admin bar
cs_CZ: Administrátorském panelu

en: Edit screen
cs_CZ: Stránce úprav

en: Post list
cs_CZ: Seznamu příspěvků

en: Show links in
cs_CZ: Zobrazit odkazy v

en: Roles allowed to copy
cs_CZ: Kdo může kopírovat

en: Suffix to be added after the title, e.g. "(dup)" (blank for no suffix)
cs_CZ: Přípona která bude přidána po názvu, např. "(dup)" (nepovinné)

en: Title suffix
cs_CZ: Přípona titulku

en: Prefix to be added before the title, e.g. "Copy of" (blank for no prefix)
cs_CZ: Předpona která bude přidána před název, např. "Kopie" (nepovinné)

en: Title prefix
cs_CZ: Předpona názvu

en: Do not copy these taxonomies
cs_CZ: Nekopírovat tyto taxonomie

en: Comma-separated list of meta fields that must not be copied.
cs_CZ: Čárkami oddělený seznam metadat, které nesmí být zkopírovány

en: Do not copy these fields
cs_CZ: Nekopírovat tyto uživatelská pole

en: Duplicate Post Options
cs_CZ: Možnosti duplikace příspěvku

en: Copy creation failed, could not find original:
cs_CZ: Vytvoření kopie selhalo, nemohu nalézt originál:

en: No post to duplicate has been supplied!
cs_CZ: Nebyl poskytnut příspěvek k duplikování!

en: New Draft
cs_CZ: Nový koncept

en: Copy to a new draft
cs_CZ: Kopírovat jako koncept

en: Clone
cs_CZ: Duplikovat
