Plugins - Yoast Duplicate Post - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (116 entries)

note: translators: %1$s and %2$s are replaced by opening and closing anchor tags.
en: Yoast respects your privacy. Read %1$sour privacy policy%2$s on how we handle your personal information.
sv_SE: Yoast respekterar din integritet. Läs %1$svår integritetspolicy%2$s om hur vi hanterar din personliga information.

en: Welcome notice
sv_SE: Välkomstavisering

en: Show welcome notice
sv_SE: Visa välkomstavisering

note: translators: %s: Yoast Duplicate Post.
en: You've successfully installed %s!
sv_SE: Du har installerat %s!

en: You have successfully subscribed to the newsletter. Please check your inbox.
sv_SE: Du prenumererar nu på nyhetsbrevet. Kolla din inkorg.

en: Please enter valid e-mail address.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress.

en: Something went wrong. Please try again later.
sv_SE: Något gick fel. Försök igen senare.

en: Added
sv_SE: Tillagt

en: Removed
sv_SE: Borttaget

en: An error occurred while deleting the Rewrite & Republish copy.
sv_SE: Ett fel uppstod när ”Skriv om och publicera igen”-kopian skulle tas bort.

note: Description of the plugin
en: The go-to tool for cloning posts and pages, including the powerful Rewrite & Republish feature.
sv_SE: Standardverktyget för duplicering av inlägg och sidor, inklusive den kraftfulla funktionen för att skriva om och publicera igen.

note: translators: 1: The page title with a link to the frontend page, 2: The scheduled date and time.
en: This rewritten page %1$s is now scheduled to replace the original page. It will be published on %2$s.
sv_SE: Denna omskrivna sida %1$s är nu schemalagd att ersätta originalsidan. Den kommer publiceras den %2$s.

note: translators: 1: The post title with a link to the frontend page, 2: The scheduled date and time.
en: This rewritten post %1$s is now scheduled to replace the original post. It will be published on %2$s.
sv_SE: Detta omskrivna inlägg %1$s är nu schemalagt att ersätta originalinlägget. Det kommer publiceras den %2$s.

en: Schedule republish
sv_SE: Schemalägg ny publicering

note: translators: %s: Date on which the post is to be republished.
en: Republish on: %s
sv_SE: Publicera på nytt den: %s

en: Compare
sv_SE: Jämför

en: Do you want to compare your changes with the original version before merging? Please save any changes first.
sv_SE: Vill du jämföra dina ändringar med originalversionen innan du slår samman? Spara alla ändringar först.

note: translators: %s: Original item link (to view or edit) or title.
en: Rewrite & Republish of %s
sv_SE: Omskrivning och ny publicering av %s

[ctx: verb]
en: Rewrite & Republish
sv_SE: Skriv om och publicera igen

note: translators: %s: Post title.
en: Rewrite & Republish &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Skriv om och publicera ”%s” igen

en: Show these links
sv_SE: Visa dessa länkar

en: Warning: users will be able to copy, rewrite and republish all posts, even those of other users.
sv_SE: Varning: användare kommer att kunna kopiera, skriva om och återpublicera alla inlägg även från andra användare.

en: Rewrite & Republish
sv_SE: Skriv om och publicera igen

en: In a metabox in the Edit screen
sv_SE: I en metaruta på redigeringssidan

en: Post format
sv_SE: Inläggsformat

en: The original post has been edited in the meantime. If you click "Republish", this rewritten post will replace the original post.
sv_SE: Originalinlägget har redigerats i mellantiden. Om du klickar på ”Publicera på nytt” ersätter detta omskrivna inlägg originalet.

note: translators: %s: Number of posts copied.
en: %s post duplicated. You can now start rewriting your post in the duplicate of the original post. Once you choose to republish it your changes will be merged back into the original post. | %s posts duplicated. You can now start rewriting your posts in the duplicates of the original posts. Once you choose to republish them your changes will be merged back into the original post.
sv_SE[0]: %s inlägg duplicerat. Du kan nu börja skriva om ditt duplicerade inlägg av det ursprungliga inlägget. När du väljer att återpublicera det kommer dina ändringar att slås samman med det ursprungliga inlägget.
sv_SE[1]: %s inlägg duplicerade. Du kan nu börja skriva om dina duplicerade inlägg av de ursprungliga inläggen. När du väljer att återpublicera dem kommer dina ändringar att slås samman med det ursprungliga inlägget.

en: Your original post has been replaced with the rewritten post. You are now viewing the (rewritten) original post.
sv_SE: Ditt ursprungliga inlägg har ersatts med det omskrivna inlägget. Du visar nu det (omskrivna) ursprungliga inlägget.

note: translators: %1$s: scheduled date of the copy, %2$s: scheduled time of the copy.
en: A duplicate of this post was made, which is scheduled to replace this post on %1$s at %2$s.
sv_SE: En dubblett av detta inlägg har skapats. Den är schemalagd att ersätta detta inlägg %1$s klockan %2$s.

en: A duplicate of this post was made. Please note that any changes you make to this post will be replaced when the duplicated version is republished.
sv_SE: Ett duplikat av detta inlägg gjordes. Observera att alla ändringar du gör i det här inlägget kommer att ersättas när den duplicerade versionen publiceras på nytt.

en: You can only make one Rewrite & Republish duplicate at a time, and a duplicate of this post already exists in the trash. Permanently delete it if you want to make a new duplicate.
sv_SE: Du kan endast skapa en dubblett för omskrivning och återpublicering åt gången, och det finns redan en dubblett av detta inlägg i papperskorgen. Ta bort den befintliga dubbletten permanent om du vill skapa en ny.

en: You can now start rewriting your post in this duplicate of the original post. If you click "Republish", this rewritten post will replace the original post.
sv_SE: Du kan nu börja skriva om ditt inlägg i denna dubblett av det ursprungliga inlägget. Om du klickar på ”Publicera på nytt” kommer detta omskrivna inlägg att ersätta det ursprungliga inlägget.

en: You can now start rewriting your post in this duplicate of the original post. If you click "Republish", your changes will be merged into the original post and you’ll be redirected there.
sv_SE: Du kan nu börja skriva om ditt inlägg i denna dubblett av det ursprungliga inlägget. Om du klickar på ”Publicera på nytt” kommer dina ändringar att slås samman med det ursprungliga inlägget och du omdirigeras dit.

en: An error occurred while republishing the post.
sv_SE: Ett fel uppstod vid publiceringen av inlägget på nytt.

en: Republish
sv_SE: Publicera på nytt

en: You cannot create a copy for Rewrite & Republish if the original is not published or if it already has a copy.
sv_SE: Du kan inte skapa en kopia för ”Skriv om och publicera igen” om originalet inte är publicerat eller om det har en kopia.

en: Copy creation failed, could not create a copy.
sv_SE: Kopiering misslyckades, kunde inte skapa en kopia.

en: You cannot create a copy of a post which is intended for Rewrite & Republish.
sv_SE: Du kan inte skapa en kopia av ett inlägg som är avsett för ”Skriv om och publicera igen”.

en: &larr; Return to editor
sv_SE: &larr; Gå tillbaka till redigeraren

note: translators: %s: original item link (to view or edit) or title.
en: Compare changes of duplicated post with the original (&#8220;%s&#8221;)
sv_SE: Jämför ändringarna i det duplicerade inlägget mot originalet (”%s”)

en: Changes overview failed, could not find original post.
sv_SE: Översikten över ändringarna kunde inte laddas då det ursprungliga inlägget inte hittades.

note: translators: %s: post ID.
en: Changes overview failed, could not find post with ID %s.
sv_SE: Översikten över ändringarna kunde inte laddas då inlägget med ID %s inte hittades.

en: No post has been supplied!
sv_SE: Inget inlägg har angivits!

en: You aren't allowed to duplicate this post
sv_SE: Du har inte behörighet att duplicera detta inlägg

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

note: translators: 1: Code start tag, 2: Code closing tag, 3: Link start tag to the template tag documentation, 4: Link closing tag.
en: You can also use the template tag %1$sduplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id )%2$s. %3$sMore info on the template tag%4$s.
sv_SE: Du kan också använda malltaggen %1$sduplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id )%2$s. %3$sMer information om malltaggen%4$s.

note: translators: %s: Post title.
en: New draft of &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Nytt utkast av ”%s”

[ctx: verb]
en: Clone
sv_SE: Klona

note: translators: %s: post title
en: The original item this was copied from is: <span class="duplicate_post_original_item_title_span">%s</span>
sv_SE: Det ursprungliga objektet som det här kopierades från är: <span class="duplicate_post_original_item_title_span">%s</span>

en: The original item this was copied from is: <span class="duplicate_post_original_item_title_span"></span>
sv_SE: Det ursprungliga objektet som det här kopierades från är: <span class="duplicate_post_original_item_title_span"></span>

en: Delete reference to original item.
sv_SE: Ta bort referensen till ursprungligt objekt.

en: Email address
sv_SE: E-postadress

note: translators: 1: Yoast
en: If you want to stay up to date about all the exciting developments around Duplicate Post, subscribe to the %1$s newsletter!
sv_SE: Om du vill hålla dig uppdaterad om all spännande utveckling kring ”Duplicate Post”, prenumerera på %1$s nyhetsbrev!

note: translators: %s: Post title.
en: Clone &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Klona ”%s”

en: Original item
sv_SE: Originalobjekt

en: After the title in the Post list
sv_SE: Efter rubriken i inläggslistan

en: You'll also be able to delete the reference to the original item with a checkbox in Quick Edit
sv_SE: Du kommer också kunna ta bort referensen till originalobjektet med en kryssruta i snabbredigeringen

en: In a column in the Post list
sv_SE: I en kolumn i inläggslistan

en: You'll also be able to delete the reference to the original item with a checkbox
sv_SE: Du kommer också kunna ta bort referensen till originalobjektet med en kryssruta

en: Show original item:
sv_SE: Visa originalobjekt:

en: Settings sections
sv_SE: Inställningssektioner

en: Settings for Duplicate Post
sv_SE: Inställningar för Duplicate Post

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Visa ”%s”

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Förhandsgranska ”%s”

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Redigera ”%s”

en: Current user is not allowed to copy posts.
sv_SE: Nuvarande användare saknar behörighet att kopiera inlägg.

en: you probably want this unchecked, unless you have very special requirements
sv_SE: troligtvis vill du inte markera detta om du inte har några synnerligen speciella skäl

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: You can use * to match zero or more alphanumeric characters or underscores: e.g. field*
sv_SE: Du kan använda * för att matcha mot noll eller flera alfanumeriska tecken eller understreck: t.ex: ”field*”

en: Menu order
sv_SE: Menysorteringsvärde

en: Author
sv_SE: Författare

en: Template
sv_SE: Mall

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

note: translators: %s: Number of posts copied.
en: %s item copied. | %s items copied.
sv_SE[0]: %s objekt kopierat.
sv_SE[1]: %s objekt kopierade.

en: Whether the links are displayed for custom post types registered by themes or plugins depends on their use of standard WordPress UI elements.
sv_SE: Om länkarna visas för anpassade inläggstyper som registrerats av teman eller tillägg beror på om de använder vanliga WordPress-användargränssnittselement.

en: Select the post types you want the plugin to be enabled for.
sv_SE: Välj de inläggstyper du vill att tillägget ska vara aktiverat för.

en: Enable for these post types
sv_SE: Aktivera för dessa inläggstyper

en: Passwords and contents of password-protected posts may become visible to undesired users and visitors.
sv_SE: Lösenord och innehåll i lösenordsskyddade inlägg kan bli synliga för icke avsedda användare och besökare.

en: Show/hide private taxonomies
sv_SE: Visa/dölj privata taxonomier

en: Add this number to the original menu order (blank or zero to retain the value)
sv_SE: Lägg till detta nummer till det ursprungliga menysorteringsvärdet (tomt eller noll behåller nuvarande värde)

en: Increase menu order by
sv_SE: Öka menysorteringsvärde med

en: except pingbacks and trackbacks
sv_SE: förutom pingbacks och trackbacks

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Children
sv_SE: Underordnade element

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Date
sv_SE: Datum

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Post/page elements to copy
sv_SE: Element från inlägg/sidor som ska kopieras

en: Display
sv_SE: Visa

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: What to copy
sv_SE: Vad ska kopieras

en: Copy features for this post type are not enabled in options page
sv_SE: Kopieringsfunktioner för denna inläggstyp är inte aktiverade på alternativsidan

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Admin bar
sv_SE: Adminmeny

en: Edit screen
sv_SE: Redigeringsvy

en: Post list
sv_SE: Inläggslista

en: Show links in
sv_SE: Visar länkar i

en: Roles allowed to copy
sv_SE: Användarroller som tillåts kopiera

en: Suffix to be added after the title, e.g. "(dup)" (blank for no suffix)
sv_SE: Suffix som läggs till efter rubrik, t.ex ” (kopia)” (lämna tomt för att inte ha något suffix)

en: Title suffix
sv_SE: Rubriksuffix

en: Prefix to be added before the title, e.g. "Copy of" (blank for no prefix)
sv_SE: Prefix som läggs till före rubrik, t.ex ”Kopia av ” (lämna tomt för att inte ha något prefix)

en: Title prefix
sv_SE: Rubrikprefix

en: Do not copy these taxonomies
sv_SE: Kopiera inte dessa taxonomier

en: Comma-separated list of meta fields that must not be copied.
sv_SE: Kommaseparerad lista med metafält som inte får kopieras.

en: Do not copy these fields
sv_SE: Kopiera inte dessa fält

en: Duplicate Post Options
sv_SE: ”Duplicate Post”-alternativ

en: Copy creation failed, could not find original:
sv_SE: Kopiering misslyckades, originalet kunde inte hittas:

en: No post to duplicate has been supplied!
sv_SE: Inget inlägg att kopiera har valts!

en: New Draft
sv_SE: Nytt utkast

en: Copy to a new draft
sv_SE: Kopiera till ett nytt utkast

en: Clone
sv_SE: Klona
